1 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Tradycyjnie, w auli 1000, zgromadziły się Władze Uczelni, Senat Uniwersytetu Medycznego, zaproszeni goście, studenci, doktoranci oraz pracownicy.
Wszystkich zgromadzonych powitał JM Rektor, prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski.
Wśród gości honorowych znaleźli się: Łukasz Rzepecki – Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wojciech Konieczny – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotr Wojtysiak – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Adam Wieczorek – Wiceprezydent Miasta Łodzi, prof. Mariusz Klencki – Dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, płk dr Arkadiusz Kosowski — Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej, płk Arkadiusz Rubajczyk — reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, płk dr inż. Jacek Narloch – Komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, prof. Krzysztof Jóźwik – Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Milenia Fiedler – Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, prof. Łukasz Błaszczyk — Prorektor ds. artystycznych i promocji Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Ewa Wojtyniak-Dębińska – Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji Akademii Sztuk Pięknych, ppłk rez. dr hab. inż. Norbert Świętochowski – Prorektor ds. Dydaktycznych Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, prof. Wojciech Fendler – Prezes Agencji Badań Medycznych, dr Paweł Czekalski – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, dr Mateusz Kowalczyk – Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, prof. Andrzej Bartoszewicz – Prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi, Mirosława Olejniczak – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Łukasz Konka – Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej, Przemysław Andrzejak — Przewodniczący Rady Uczelni,
a także byli rektorzy Uczelni, dyrektorzy łódzkich szpitali, członkowie Senatu, dziekani i prodziekani.
Współczesna nauka nie zna granic, a postępowanie afirmujące medycynę opartą na danych naukowych jest najważniejszym celem Uniwersytetu. W działaniach prowadzonych na wszystkich poziomach funkcjonowania naszej Uczelni dbamy o to, by w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości konsekwentnie realizować naszą misję. – podkreślił w swoim wystąpieniu Rektor, prof. Janusz Piekarski.
Jego Magnificencja mówił o aktualnej sytuacji Uczelni, ale i planach na najbliższe lata. Przedstawił osiągnięcia Uniwersytetu w obszarze nauki, infrastruktury i badań klinicznych. W szczególnych słowach zwrócił się do studentów pierwszego roku: Życzę Wam wytrwałości, ciekawości świata, rozwijania pasji i zainteresowań. Pięknego czasu studiowania, radości, przyjaźni, dobrych wspomnień na całe życie. Przed Wami piękny czas!
Najważniejszym punktem programu uroczystości był akt Immatrykulacji. Ślubowania złożyli doktoranci Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej (MSD) i Szkoły Doktorskiej Medycyny Molekularnej (SMM) oraz studenci rozpoczynający naukę w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Wykład inaugurujący nowy rok akademicki pt. Kiedy kończy się bitwa, zaczyna się walka…, kilka słów o medycynie taktycznej wygłosił prof. Waldemar Machała, Prorektor ds. Wojskowej Służby Zdrowia, Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Profesor mówił o tym, jak wygląda praca służb medycznych: lekarzy, ratowników, pielęgniarzy, którzy decydują się wyjechać i pomagać na froncie — tam, gdzie toczy się wojna. Poprzez własne doświadczenia i nagrania w sposób niezwykle obrazowy dotarł do zgromadzonych gości, a reakcja słuchaczy i owacje „na stojąco” były nie tylko podziękowaniem, ale i wyrazem niemierzalnego uznania dla Pana Profesora i osób, które jak on podejmują trud służby na froncie.
Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci to, o czym mówił prof. Machała – kiedy kończy się bitwa, zaczyna najważniejsza z walk – bitwa o życie!
Artystycznym dopełnieniem uroczystości był występ Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod batutą prof. Anny Domańskiej.