Szkoła Doktorska Medycyny Molekularnej jest zorganizowaną formą kształcenia doktorantów, prowadzoną przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi w dyscyplinach: nauki farmaceutyczne, nauki medyczne.
Kształcenie w Szkole Doktorskiej Medycyny Molekularnej:
Wiodącym językiem wykładowym w Szkole Doktorskiej Medycyny Molekularnej jest język angielski.
Zasadniczym celem kształcenia w Szkole Doktorskiej Medycyny Molekularnej jest złożenie przez doktoranta rozprawy doktorskiej oraz przygotowanie doktoranta do uzyskania stopnia doktora.
Główne cele kształcenia w Szkole Doktorskiej Medycyny Molekularnej obejmują także:
Szkoła Doktorska Medycyny Molekularnej wspiera mobilność doktorantów oraz nawiązywanie kontaktów międzynarodowych poprzez umożliwienie doktorantom udziału w programach wymiany międzynarodowej i naukowych konferencjach międzynarodowych.
MODUŁ I
zajęcia obowiązkowe
.
MODUŁ II
techniki medycyny molekularnej zajęcia prowadzone w ramach “szkół tematycznych”
MODUŁ III
zajęcia fakultatywne
.
Zajęcia realizowane są na pierwszym roku kształcenia i obejmują takie przedmioty jak: Podstawy dydaktyki, Ochrona prawna własności intelektualnej i komercjalizacja badań naukowych, Uwarunkowania prawne i etyczne prowadzenia eksperymentów medycznych oraz przygotowanie do opracowania wniosku do Komisji Bioetycznej, Pozyskiwanie źródeł finansowania badań naukowych.
Techniki medycyny molekularnej to zajęcia obowiązkowe, obejmujące tematykę metodologii badań laboratoryjnych, metod analitycznych, bioinformatycznych i wizualizacji. Tematyka omawiana będzie przez ekspertów w poszczególnych dziedzinach, wybranych spośród przedstawicieli Uniwersytetu oraz jednostek organizacyjnych partnerów.
Zajęcia zblokowane są w ramach tzw. „szkół tematycznych”, realizowanych w semestrze zimowym i letnim w Uniwersytecie oraz jednostkach organizacyjnych partnerów
(zajęcia w formie stacjonarnej, 2 szkoły tematyczne w roku, każda szkoła w wymiarze co najmniej 30 godz.).
Zajęcia fakultatywne wybierane są przez doktoranta spośród ofert przedstawianych w każdym roku akademickim przez jednostki badawczo-dydaktyczne Uniwersytetu lub jednostki organizacyjne partnerów. Łączna liczba godzin zajęć fakultatywnych w okresie kształcenia wynosi co najmniej 30.
Zajęcia fakultatywne kończą się zaliczeniem.